Social Icons

31 Aralık 2018 Pazartesi

2019 ÇOK GÜZEL OLACAK! İNŞ...
Orta sınıfın genel alışkanlığı olsa gerek, çocukluğumdan beri her sene yeni yıla girerken 2 liste hazırlarım. İlkini kimseyle paylaşmam, ikincisini elimden gelse ulusa sesleniş konuşmasıyla madde madde açıklarım. Yıllardır 50 takipçinin üstünü görmeyen hint fakiri bloğum ulusa sesleniş yapmak için iddialı bir mecra olmasa da elbette ikinci listeyi açıklayacağım: yeni yılda büyük ikramiye bana çıksa ne yaparım sorunsalı. 3678 hamlede 70 milyon nasıl ezilir? Aslında liste o kadar uzun değil. Sonuçta memur çocuğu olmamdan mütevellit para harcama konusundaki vizyonum limitli. Bir kısmını bağışlarım (duyarlı takipçilerimin linçinden korktuğumdan değil, gerçekten bağışlarım), kalanıyla 8-10 tane ev alırım (bkz. Memur çocuğu olmak). Ama öyle Nişantaşı, Bebek’ten falan değil, yatırımlık: Kurtköy- Kartal hattından (yine yeniden memur çocuğu olmak). Kalanı da faize yatırır bir ömür geçinir giderim. En azından 1 senemi çılgınlar gibi gezerek geçiririm. Şeyma Subaşı’yla kanka olur Cochella senin Burning Man benim para ezerim. Onunki alın teri, benimki piyango. Olsun…
İkinci liste bu kadar.


Kendime sakladığım, kimselerle paylaşmadığım ilki ise yeni yılda yapılacaklar listesi. Bildiğiniz ‘’bucket list’’ işte. Bu sene böyle bir liste hazırlamadım. Planlayıp yapamadıklarımdan ötürü daha fazla özgüven kaybını göze alamadım diyelim. Onun yerine geçirdiğim kusursuz fırtınalı, bol değişimli ve heyecanlı senenin bilançosunu çıkarttım. Geçmişimdeki kurumsal hayatın verdiği alışkanlık işte: 2018 Business Review. Please enjoy the key highlights below:

Bonus maddeyi baştan vereyim: En büyük gururum 2018’de de önceki senelerde olduğu gibi herhangi bir kişisel gelişim kitabı okumamak oldu. 2019 için de bu konudaki istikrarımı bozmayı düşünmüyorum.


1-    Pazartesi başlayan hiçbir diyet kilo verdirmez


Türkçe meali, ne halta karar veriyorsan ver, daha fazla erteleme.  İş toplantıları, ev alma planları, evlilik, çocuk yapma kararları ertelenir. Hayatında tek sefer gerçekleşecek, önemli kararlar ve durumlar uygun şartların oluşması için bekleyebilir. Ama hayat tarzı haline getirmek istediğin alışkanlıklar ertelenmemeli. 3 hafta sonrası için sigara bırakma planı çalışmaz, 6 hamburger sonrası için diyete girme kararı verilmez. Patlar. Valla benimkiler hep patladı.

2-    Götünüzü sağlama almadan hayallerinizin peşinden falan koşmayın


Kişisel gelişim kitaplarının ve vasat Amerikan filmlerinin en büyük zehridir bu. Hayat kısa, hayallerini kovala, inanırsan olur.. Gelmeyin bu gazlara. Bu kitapları okuduktan sonra üşenmeyin, Türkiye'nin ekonomik krizler tarihine bakın. 4 yılda bir artan enflasyon, işsizlik, dolar kuru ayaklarınızı yere bastırır. Hayallerinin peşinden koşma lüksü olan insanların hikayelerine bakın, yeterince dikkatli bakarsanız çoğunun zaten aileden tuzunun kuru olduğunu göreceksiniz. İstisnai bir dehaysanız, zaten kişisel gelişim kitaplarının gazlarına gerek kalmadan hayallerini çoktan gerçekleştirmiş durumdasınızdır. Götünüzü sağlama alın sonra nereye koşacaksınız koşun. Kondisyonunuzu ve nefesinizi iyi ayarlayın, koştuğunuz yolu geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.3-     Kendinizden verdiğiniz hiçbir taviz daha çok sevilmenizi sağlamaz
         O yüzden çok da şaapmamak lazım.       

4-    Bazen sevmediğin şeyleri yapmak da başarı getirir

Hatta çoğunlukla sevmediğiniz şeyleri yapmak uzun vadede mutlu eder. Sevmediğiniz şeyler genellikle zayıf kaslarınızdır ve güçlenmeleri için sevmeyerek de olsa yapmanız gerekir. Ve bu uzun vadede yeni bir yetkinlik kazanmanız demektir. 


5-    Mutluluk içimizde değil, dışımızda


Kişisel mutluluğumuz büyük ölçüde dış etkenlere bağlı. O yüzden siyasi ve ekonomik
olarak krizlerle geçen 2018’de Türkiye mutluluk endeksinde 5 sıra geriledi.
Kaygılarımızla baş etmek için elbet içimize dönüp farklı rehabilitasyonlar denemek
güzel. Ama mutsuz eden ortamlardan ve insanlardan kaçmak gerek. Güneşi
selamlamak falan yetmiyor maalesef.


6-    Hiçbir duygu kalıcı değil ama bazıları çok daha yavaş geçer


        Bunun farkındalığında olmak başlı başına bir merhem zaten.
       

7-    Sen gittin ya ben öyle pek fazla değişmedimHayatınızdan çıkan insanlar, küstüğünüz arkadaşlar, biten ilişkileriniz ya da atıldığınız işinizden sonra iddialı laflar söyleyip, büyük kararlar almak özellikle kadınlığın şanındandır. O yüzden her 90 lar partisinde Ajda Pekkan’a bağıra çağıra eşlik eden sarhoş ve kalbi kırık bir kız grubuna rastlarsınız:
Şimdi gel de gör beni bambaşka biri
Topladım dağılan kalbimin her köşesini
Ardından ağlayan o zavallı kız nerede şimdi
Gel gör beni bla bla bla……
Bu iddialı kararları bu sene bir kenara bırakın. Çünkü çok benzerlerini bu sene de tekrarlayacaksınız. Egolu yöneticinize atar yapıp, sevgiliniz sizinle yeterince ilgilenmedi diye trip atacaksınız.  Çünkü eşyanın doğası gereği kimse hayatında başına gelen ufak çaplı krizlerden ötürü öyle bir anda değişmez. Bunun yerine hatalarınızı tölere eden insanlarla kuşatın çevrenizi. Onlara yatırım yapın, onlara değer verin. Yani sizi gerçekten seven insanlara.


8-    Tekrar olsa yine yaparım dediğim hiçbir hata yok, hiç birini yapmam


      

9-    Affetmek her zaman büyüklük değil, bazen aptallıktır
Ya da her zaman büyüklük yapmak zorunda değilsiniz. Bu neyin egosu, evliya mı olcaksınız sanki..


2019 ÇOK GÜZEL OLACAK... İNŞ:)


1 yorum: