Social Icons

5 Kasım 2013 Salı

Çin Günlükleri-4


Evren Güner'in kaleminden

“Ni Hao” ey Pazartesi Sendromunun vefalı takipcileri
Blogumuzun sahibi güzel kızlarımıza üçleme yaptıkları Çin günlüklerini bir derleyip, toplayıp kapatayım mı demiştim. Co-blogger lık benim olayım yapın bir baba adminlik, önümü açın kopup gideyim diye maruzatta bulunmuştum. Şu an bu duygulara ortak oluyorsanız bu çocuğun onu açıktır diyeyim ben size J.
Aslında seriyi 4 leyerek Çinlilerin sevmedikleri bir rakam ile racona ters giderek başladık (Telafuzu Ölümü çağrıştırır). Ama gelin bir çok Pazartesi sendromunu bu ülkede yaşamış biri olarak olaya farklı yollardan sürmeme izin verin, sizin için farklı nüanslar yaratmaya çalışayım. Bakalım aklınızda bir kaç lego nun yerini değiştirebilecekmiyiz J.

Olayı, hiç Şangayda, Pekinde, Xian da, Guanzghou da, Lijiang da, Guilin de, Qingdao da, Urumqide, kuzeyinde güneyinde, doğusunda batısında nerelere gidelim, ne yapalım, ne yiyelim tadına vardırmayacağım. Ne kadar şey araştırsanız da, ne kadar belgesel izleseniz de, eğer giderseniz balıklama dalarak yapacaksınız bunları ve suyu akışına bırakacaksınız. Ancak tüm bunları yaparken ağzınızdan dökülenler cümleler net olacak “ vay arkadaş , nasıl bir kültür, nedir bu adamların olayı, yok artık, vay anasını, açlıktan ölsem de ağzıma koymam “ vb. gibi  JLets get it started.
Çin insan tanımının, birey sayısının farklı olduğu bir bölgenin merkezinde. Kalabalık yeterli bir tanım değil burada. Dinamizmin transformasyonu. Çekim alanına girmeniz imkânsız gibi. Şımartılmış tek çocuklar ülkesine hoş geldiniz. Aile merkezinde, en küçük fabrika birimi olarak en büyük yatırım kalemi çocuklar, dolayısıyla ilginin de tabi. Reforme olmuş kültürleriyle biraz denge kaysa da asla kapanmıyacak burda kız erkek sayısındaki fark. Kızlar çok popüler. Evlilik esnasında tüm kozlar onların elinde, damadın ailesini soyup soğana çevirebilirler. Fakat evlendikten sonrada peri masalı saat 24 ü gösterdiğinde biter, tüm kuruşlarına kadar sömürdüğünüz aileleriniz artık sizlerle yaşamak zorunda, kuruş mu bıraktınız da ağlanıyorsunuz J. Görücü usulü, doğu kültürünün vazgeçilmez parçası olarak burdada can kurtarıyor. Ancak bizimkinden farklı uygulamalarda format değişebiliyor. Şöyle anlatayım, anneniz sizden habersiz Göztepe parkına gidiyor, facebook profilinize benzer bir profili ağaca asıyor. Aday damattaki aranan özellikleri one pager yapıyor, asıyor ve beklemeye geçip teklifleri değerlendiriyor. Görücü Anayasasının ilk ve değiştirilemez maddesi, sağlam damat sağlam parası olandır. Gerisi demokratikleşerek halledilebilir, paketle oynayabilirsiniz J Gercek ask mi ? Tabiki hala pesinden kosanlar var, aynen burada olduğu gibi J


Cinliler ülkelerine “Zhonguo” derler yani orta krallık. Gökyüzü ve yeryüzü arasında kendilerini merkezleyen, kendi kendine yeten krallık. MO 200lerden günümüze ayakta kalan çekik gözlü irk. Avrupa’nın ortaçağda ilk keşfettiğini sandigi çoğu şeyin,  aslinda yıllarca önce keşfedildiğini, kendilerinin yillar sonra farkına varmasina sebep olan küçük adamlar. Ama herkesin anlamadığı tek şey, tum bu gerçeklere rağmen, bu kadar büyük hanedanlar zinciri neden sağa sola gitmez, açılmaz, merak etmez. Gercektenmi ihtiyaclari yoktu, yada aman istesek somurgeciligin kralini yapariz da banane modunda mi idiler. Bence kesinlikle 2. si. Elalemin derdi niye bizi gersin, zaten herseyim var baskasinkinle niye ugrasayim felsefesi. Siradan, sakin, bir hayat tercihi. Insanlarin basina ne gelirse meraktan gelir gerek yok anlayisi. Yoksa kimse bana 1400 lu yillarda Portekizlilerin caravel gemilerinden kat kat buyuk gemilerle ciktiklari turda Hint okyanusunun otesine geçmeden donmelerini açıklayamaz :)Peki ne olduda bir anda tum dunya Cine odaklanmaya basladi, neden bu kadar hizli buyuyorlar ? Nereye kadar gidebilirler? dediginizi duyar gibi oluyorum J. Dunyanin super gucu olacaklar mi. Valla gidisat acik,  artik Allah Kerim. Kendilerine gore dizayn ettikleri yazdiklari recete olan sosyalist kapitalizm su ana kadar gayet iyi, sessiz ama derinden calisiyor. Tarihi yeniden yazacak bir orta saha Kadrosuna sahip Cinliler. Duz, sorgusuz, vicdansiz, duyguyu ruhtan siyirmis bir sekilde, “Money talks” diyorlar ve egolarini cok carpistirmadan surekli vites yukseltiyorlar. Dunyanin 3. Buyuk Ekonomisi basamigina yerlesip ezeli rakibi Japonlari ekarte ediyorlar mesela. Bugune kadar Arastirma Gelistirmede harcanan en buyuk meblaglara cikiyorlar. Ha cok mu yaraticilar, degiller ama zekiler, parayi basitce nasil kazanacaklarini biliyorlar ve parayi kasaya yatiriyorlar, kasa her zaman kazaniyor orda da  J. Super guc olacaklar mi ? Hmmmmm soyle bir dusunelim hangi akilli 6000 km uzunlugunda, 7-8 m genisliginde, 9-10 m yukseliginde, malzemelerin bile cikmasinin imkansiz oldugu sert daglarin tepelerinden gecen noktalara 100 sene icerisinde etten duvar orur ? Sizce olurlarmi ? J En iyisi bekleyip gormek, Cinlimi yaman Amerikalimi yaman ortaya cikacak bir gun. Biz alalim cekirdeklerimizi hem yiyelim hem seyredelim JHiç yorum yok:

Yorum Gönder